Saturday, February 2, 2013

Bought Half a Beef

We bought half a beef today from my best friend's parents. We got 325 pounds of beef for $816.40. It comes out to $2.51 per pound. We actually got a good deal because they are like second parents to me.
I prefer to get our meat from local farms because of all the hormones in the meat in the store. I don't buy organic meat in the store because its so flipping expensive.
Do you buy organic meat in the store or from a local farm?

11 comments:

  1. How funny that I just had a friend ask me to split a cow and a pig today. I think we are going to do it, does it come wrapped for the freezer when you pick it up or do you need to rewrap it?

    I am pretty excited about this because I think the two of these will last us a good long time and with the price of meat now a days Im hoping it is a money savor

    ReplyDelete
  2. I buy local & organic from a farmer nearby. Best beef order & I should be getting my next order in a couple days... Yum!! :)

    ReplyDelete
  3. I don't think I could... it'd probably cost me my whole food allowance for those two weeks. As it stands right now, meat (the cheapest kind)is still most of my grocery money. How do you store 325lbs of beef? Does it come in different cuts? What are your plans for it? You'll have to share some recipes. It'd be funny to see how it gets divided up.

    ReplyDelete
  4. Great deal! Meat is ridiculously expensive here, no matter what it is. I need to shop more sensibly and not buy so much. I bought 150lbs of Yukon grass-fed beef a couple of years ago and it was awesome. I split it with a friend, although I can't remember the cost. It worked out more than yours, but was still a good deal for what it was. I still have a roast in my freezer. The meat is so nice, rich and red. I don't know if it was a one-time thing, but it seems like it, as I haven't seen anything like it since. Perhaps it wasn't worth it for them.

    ReplyDelete
  5. Judy, it comes all wrapped. You tell the butcher how you want it cut and processed, like how many pounds for the roasts.

    ReplyDelete
  6. If I lived near farmers and near a farm, I WOULD TOTALLY BUY THAT MEAT. I'd just have to be able to choose what I want to eat, because I don't want half a cow...

    The only problem is choosing what cuts you want.

    ReplyDelete
  7. We have a deep freezer in our basement.

    ReplyDelete
  8. Wow that is an awesome deal! I think you did great!

    ReplyDelete
  9. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  10. We're splitting half a beef with my parents. I believe we'll have about 175lbs for our portion. I prefer a smaller quantity like this if I can so we don't have to eat beef for every meal. DH's uncle raises the cattle and charges $2.35/lb. The cut and wrap is separate at $.55/lb. At $2.90/lb., we get very tasty meat for less than what the fatty ground beef costs in the grocery store. Mmm. Smoked brisket!

    ReplyDelete