Wednesday, September 24, 2014

Kids Expenses

Lil Punk is starting to have some of her own expenses outside of daycare.  Now that she is in school, there are school lunches and daily milk that total $2.05 per day.  She has mentioned that she could also eat breakfast at school.  That would be an additional $1.50 per say.  Up till now, she has eaten breakfast at home but its nice to know that option would be available if we don't have time one day.

She also came home one day selling magazines.  I did buy a couple as it was a good price.  I bought All You for 2 years for $21 and one year of Organic Gardening for $15.  I didn't go around and ask people to buy magazines though.  I have no interest in peddling magazines for my daughter's public school.

She finally starts gymnastics today.  She has been on a waiting list for awhile.  There is a $20 membership fee and a $30 fee for every 4 weeks.  It certainly isn't cheap.  We're hoping that gymnastics helps her socialization.  She has always been in daycare but the transition to kindergarten isn't going well.  She says she hates kindergarten except for lunch, recess and doing art projects.  I hope that as she makes more friends, it will get better for her.

What do you pay for your kid's school lunches?  I'm just curious.

14 comments:

  1. Elementary school is $3.85 without a drink. Middle school is $4. Tuesday is pizza day at the elementary school. That $2 for one slice.

    ReplyDelete
  2. We don't pay for school lunches. I have always made my kids take their lunches - no exceptions. It was just what we did. They help pack the night before and it has never been an issue.

    I do want to make you feel a little better. Gymnastics where I am is a minimum of $70 per month - one lesson per week (toddler age). More advanced skyrockets to $120-150 per month for non-professional. Professional, get a sponsor, you will never afford it.

    For all those fundraisers, I called the school and asked how much they received per child on average for the whole school year of fundraising and then cut a check directly to the school and skipped the fundraising.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I guess I didn't realize it was such an expensive sport.

      Delete
  3. Lunch is 3.00 here. My kids have $20 each in their accounts per year for emergencies. When that is gone, that's it. We pack lunches every day, or they can go hungry. They understand that school lunches are 1)lousy and 2) an unnecessary expense. As for breakfast at school! HA! No way, no how, no excuses. Breakfast at home, or starve. Muffins, toast, fruit take no time, and can be eaten on the way in a rush.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Honestly, I'm very happy that they offer breakfast because all the students who get free meals get a solid breakfast. Hunger is an ongoing issue in our community, like it is in most. I feel so passionate about this. I could write an entire post about it.

      Delete
  4. Our lunches are actually pretty cheap - only $1.50 with milk (extra for juice). I still make a lot of lunches at home but I've been relying on the school ones more than I would want to admit lately...

    ReplyDelete
    Replies
    1. See I think that bringing a lunch from home is a special treat, not an everyday occurrence. I guess I'm the opposite of most on here.

      Delete
  5. My parents wanted to teach me to budget, so they gave me a set amount each month, and I could use it to buy food at school or other items I wanted. Once it was gone, it was gone and I would have to make my lunch the rest of the month. But, if I didn't use it all, it was mine to keep.
    Obviously, they helped me a lot, but I remember it clearly.

    ReplyDelete
  6. Elementary lunch is $2.25...middle school is $2.75.

    We do a combo of buying and bringing. I know Bossy doesn't like a cold lunch as much as hot. ..and I would rather he just eat!

    We have never done bfast at school.

    ReplyDelete
  7. What a crack up she hates everything but lunch, art and recess, oh she is my girl!

    ReplyDelete
  8. Ours are $2.25 for elementary & $2.75 for junior high. I always keep money in my kids accounts and let them do whatever ... I don't care either way if they pack or buy.

    I'm sorry your little one is having a tough time with kindergarten. K is a lot of work these days ... it's nothing like it was when I was a kid.

    ReplyDelete
  9. I made the kids lunches most of the time when they were young. High school was a whole different game. It just always seemed like it was money, money, money!
    I know that she will make more friends, it just takes time.

    ReplyDelete
  10. $350 per year for lunches at my oldest daughter's private school. I believe that's just under $2 daily. She likes to pack a lunch a few times a year, but most of the time I like getting to avoid the hassle. The public schools have free breakfast and lunch because the percentage of students who qualify is far, far greater than those who do not.

    My youngest started preschool this year and is also having a hard time adapting. The girls in her class seem so.... overdressed? for playing in the gravel and watercolor painting.

    ReplyDelete